Details

Year 2006
Event Section SR-7A Conclave
Host Lodge Shenshawpotoo 276
Site Camp Rock Enon
Location Gore, VA
Dates Apr 28-30, 2006
Theme Legacy of Service
Attendance 846
Weather Cold, clear
Coordinator David Mathis
Adviser Ben Mathis
Attending Nawakwa 3, Tutelo 161, Shenandoah 258,
Shenshawpotoo 276, Wahunsenakah 333, Blue Heron 349

 

Flaps

Nawakwa 3 S96

Nawakwa 3 S97 – Delegate

Tutelo 161 S64 & X8

Shenshawpotoo 276 S66 – Staff

Shenshawpotoo 276 S67 – Staff

Shenshawpotoo 276 S68

Shenshawpotoo 276 S69

Wahunsenakah 333 S29

Blue Heron 349 S73

 

Notes

Elected

  • Chief – Christopher Bergtholdt, Wahunsenakah Lodge 333
  • Vice-Chief – Robert Clemmer, Shenandoah Lodge 258
  • Secretary – Chris Nicholas, Tutelo Lodge 161

Awards

  • Section Spirit Award – Shenandoah Lodge 258
  • Quest for the Golden Arrow Award – Tutelo Lodge 161
  • Volleyball – Tutelo Lodge 161

Old Style Dance

  1. Ben Osterhout – Nawakwa Lodge 3
  2. Alen Dehoff – Nawakwa Lodge 3
  3. John Struble – Nawakwa Lodge 3

Traditional Dance

  1. Nick Richards – Nawakwa Lodge 3
  2. David Sheetz – Blue Heron Lodge 349
  3. Matt Athayde – Wahunsenakah Lodge 333

Grass Dance

  1. John Ferguson – Shenandoah Lodge 258
  2. Patrick McClave – Wahunsenakah Lodge 333
  3. Zach Bartosik – Shenandoah Lodge 358

Solo Dance

  1. Matt Athayde – Wahunsenakah Lodge 333
  2. Patrick McClave – Wahunsenakah Lodge 333
  3. Sam McClelland – Wahunsenakah Lodge 333

Pre-Ordeal Honor Teams

  • Nawakwa Lodge 3 A Team
  • Nawakwa Lodge 3 B Team
  • Shenandoah Lodge 258

Pre-Ordeal Nutiket

  1. Tim Lynch – Nawakwa Lodge 3 A Team
  2. Bryan Shadron – Nawakwa Lodge 3 B Team
  3. Martin Clemmer – Shenandoah Lodge

Pre-Ordeal Meteu

  1. Andy Spicknall – Nawakwa Lodge 3 A Team
  2. Jason Morgan – Tutelo Lodge 161 A Team
  3. Allen Crump – Nawakwa Lodge 3 B Team

Pre-Ordeal Allowat Sakima

  1. Thomas Howard – Nawakwa Lodge 3 B Team
  2. Alex Cohn – Nawakwa Lodge 3 A Team
  3. Kurt Brill – Shenandoah Lodge 258

Pre-Ordeal Kichkinet

  1. Andrew Kapelewski – Nawakwa Lodge A Team
  2. Steven Gizzi – Nawakwa Lodge B Team
  3. Gavin Dawson – Tutelo Lodge 161 A Team

Vigil Honor

  1. William Brown – Tutelo Lodge 161
  2. Mike Clasing – Blue Heron 349
  3. Andrew Kapelewski – Nawakwa Lodge 3

 

 
 

Tagged with:
  2,751 views

Leave a Reply

Copyright

© 2010-2017, Glenn Chase. All rights reserved.